Jeg blir bombardert med spørsmål rundt hvorfor så mange DUJSKERE (Dem som har vært med på jobbsøkerprogrammet DUJSK) får nye jobber i dette tøffe markedet, og det er ikke alltid like enkelt å svare alle og enhver. Uansett, i dag skal jeg skrive litt om dette i håp om at det kan gi deg som jobbsøker litt inspirasjon og motivasjon og ikke minst hjelpe deg til å tenke nytt.
Jeg er selv overasket med tanke på at resultatene bare blir bedre og bedre der markedet blir dårlige og dårligere. I skrivende stund (22 jan 2016) så setter vi ny ukerekord i antall nye DUJSKERE i arbeid. 11 denne uken så langt og fortsatt en full arbeidsdag igjen. Herlig.
Alle som har vært med på DUJSK har blitt med på en av følgende måter:
- Ved å melde seg på som privat jobbsøker
- Ved at arbeidsgiver har sponset dette etter å ha invitert OG-S inn for å presentere DUJSK
- Ved å rett og slett fortelle arbeidsgiver at de må vurdere DUJSK
Altså; Om du enda ikke har vært med på DUJSK så har du muligheten. Du må bare ta den.
Hvorfor får DUJSKERE jobb?
- De forstår at markedet er knalltøft, og først da kan man finne motivasjonen som kreves for å nå fram.
- De forstår at det ikke handler om å være den beste kandidaten, men mye mer om å være den beste jobbsøkeren.
- De forstår at de må se på andre jobbsøkere innenfor sitt felt som deres konkurrenter.
- De har ei gruppe med andre flinke DUJSKERE som de hele tiden kan bruke og støtte seg på. (Nettverk, heie på hverandre, motivere hverandre) 10 jobbsøkere i lag er bedre enn en stakkars jobbsøker og kaffekoppen
- De er ikke redde for å gjøre det lille ekstra, det som virkelig gjør at de skiller seg ut.
- De tar alle kanaler i bruk, og dem er det mange av.
- De hører ikke på råd fra utdaterte karriereveiledere som selv aldri har drevet med rekruttering.
- De stoler på seg selv.
- De er seg selv gjennom hele prosessen.
- De kan alle de tekniske tingene som gjør at man:
A)Når fram til de stillingene som ikke blir utlyst
B) Blir mest sett og ser mest i sosiale medier
C) klarer å holde motivasjonen oppe helt til de er i mål.
D) Får mest mulig ut av rekrutteringsbyråene
E) Stiller sterkere enn noen andre på utlyste stillinger
Derfor når DUJSKERE fram der andre ikke gjør det. Kan jeg være mer konkret? Selvfølgelig ikke. Jeg gir nok gratis tips som det er og de absolutt beste tipsene får våre betalende bedrifter og ikke minst DUJSKERE.
Hvordan har DUJSKERE fått jobb?
- Mange har fått jobb gjennom stillinger vi selv har delt på vår lukkede gruppe på LI.
- Mange har fått jobb gjennom utlyste stillinger, men hvor de faktisk har vært på intervju før de fleste andre jobbsøkere ikke en gang har søkt på stillingen enda.
- Mange har fått jobb gjennom å virkelig «pushe» venner og bekjente til å hjelpe dem.
- Mange har fått jobb gjennom å ha på seg jobbsøkerhatten 24/7 og legger igjen «agn» overalt man beveger seg.
- Mange har fått jobb gjennom sosiale medier der de har blitt oppdaget av rekrutteringsbedrifter.
- Mange har fått jobb gjennom mitt og nettverket til OG-S.
- Mange har fått jobb gjennom at vi har anbefalt dem for bedriften de skal på intervju til.
- Mange, veldig mange, har fått jobb gjennom andre DUJSKERE
- Mange har fått jobb gjennom åpne henvendelser (ikke åpne søknader for det er fy fy)
- Noen har fått jobb gjennom å stått fram i media.
- Noen har fått jobb gjennom utenlandske rekrutteringsbedrifter vi har gode forhold til.
- Noen har fått jobb gjennom å banke på dører.
- En har fått jobb mens han var hos tannlegen.
- En har fått jobb mens han var hos doktoren.
- 2 har fått jobb mens de var på ferie i Syden.
- En har fått jobb etter å spist et bedre måltid på Burger King (jobben var ikke på BK)
Listen er lang. Tenker man muligheter så vil man raskt se at det er muligheter der ute. Klarer man, i tillegg til å være den beste jobbsøkere, å ta til seg alt det tekniske, ja da spiller det lite rolle om det kun er en eller to ledige stillinger der ute. DUJSKEREN når alltid fram.
Du undrer deg kanskje over at jeg ikke nevner noe i denne teksten iht. til CV, søknader og alle disse tingene som BI Forskerne og alle «ekspertene» snakker om. Jeg skal si deg en ting jeg: Slike ting betyr veldig lite. Om du selv tror det har en stor betydning så kan jeg dessverre ikke hjelpe deg, men jeg kommer til å snu meg i grava om noen jeg kjenner bruker penger på alle disse flåsete CV og søknadsskrivingtjenestene som er der ute.
I dag er det en full dag med DUJSK i Stavanger. Vi får besøk av rekrutteringsselskapet Head Energy i tillegg til et besøk av Stavanger Aftenblad som skal ta bilde og gjøre intervjuer. To kanaler som helt sikkert noen DUJSKERE vil få seg jobb i gjennom.
«Thats how we roll» og ingen stopper deg fra å bli med, enten som privat jobbsøker eller gjennom arbeidsgiver.
Ha en strålende helg. Håper på flere champagneflasker ila dagen og når kvelden kommer så tror jeg hver eneste DUJSKER der ute fortjener å ta seg et glass eller to med noe godt i.
Som sagt, “thats how we roll”
Nye datoer for private DUJSK ligger på vår hjemmeside og ønsker du info så mailer du min gode kollega Kennet Hansen på kennet.hansen@ogsnorway.com Vi skal holde kurs i både Stavanger, Oslo, Kristiansand og Bergen ila de neste 6 ukene.
Bedrifter kan kontakte meg direkte på +47 40435493 / efh@ogsnorway.com og vi kommer gjerne inn å presentere dette til dere. Alternativt er dere også hjertelig velkommen til våre kontorer, enten på Tjuvholmen i Oslo eller Vågen i Stavanger.